Специалност: ТЕХНОЛОГИЯ НА МАТЕРИАЛИТЕ И МАТЕРИАЛОЗНАНИЕ
Образователно-квалификационна степен: БАКАЛАВЪР
Форма на обучение: РЕДОВНА и ЗАДОЧНА
Учебен план: РЕДОВНО ОБУЧЕНИЕ и ЗАДОЧНО ОБУЧЕНИЕ
Водеща катедра: МАТЕРИАЛОЗНАНИЕ И МЕХАНИКА НА МАТЕРИАЛИТЕ
Период на обучение: ЧЕТИРИ ГОДИНИ
Професионална квалификация: ИНЖЕНЕР - ТЕХНОЛОГ
АНОТАЦИЯ НА СПЕЦИАЛНОСТТА
Специалистите, завършили специалността „Технология на материалите и материалознание”(ТММ), са подготвени в съответствие със съвременните научни и приложни постижения в областта на получаване, обработване, изследване, прогнозиране и внедряване, както на традиционно използваните, така и на нови материали и технологии за машиностроенето, електропромишлеността, транспорта, енергетиката, строителството, хранително-вкусовата промишленост и други отрасли на промишлеността. Запознават се със системите за управление на качеството, с оптимизиране на технологичните процеси в металообработването в т.ч. и на високоенергийните методи за обработване.
Завършилите специалността получават теоретични и практични умения, включващи:
- Задължителна обща инженерна подготовка от дисциплини като: инженерна графика; езикова подготовка; CNC машини, инструменти и технологии; CAM и CNC производствени системи и други.
- Специализирана подготовка по: структура, свойства и приложение на материалите; технологични процеси за обработване на метални и неметални материали, термично и химико-термично обработване и други.
ОБЛАСТИ НА РЕАЛИЗАЦИЯ
Завършилите специалност ТММ имат възможност за реализация в следните области:
- Извършване на изследователска и научно-изследователска дейност по разработване и внедряване в промишлени условия на машиностроителни материали, както и на технологиите, свързани с тяхното обработване;
- Проектиране, конструиране и разработване на машини и съоръжения за получаване и преработка на метални и неметални материали;
- Конструкторска, технологична, проектантска, развойна, изследователска, диагностично-ремонтна и други дейности на съвременните фирми.
Завършилите ОКС „бакалавър” могат да продължат образованието си в катедрата за получаване на научно-образователна степен „магистър”, а в последствие и „доктор”.