Ръководител катедра:
Организатор учебна работа:
инж. Антоанета Величкова Дикова
кабинет: 1401
тел.: 0879946697
e-mail: a.dikova@tugab.bg
Име, презиме, фамилия |
Кабинет |
Телефон |
Ел. поща |
Директор Доц. д-р инж. Никола Драганов Драганов |
1408 |
066 827433 0878627046 |
|
Инспектор учебна дейност инж. Антоанета Величкова Дикова |
1401 |
0879946697 |
a.dikova@tugab.bg |
Завеждащ адм. дейност инж. Теменуга Георгиева Пенкова |
1408 |
0879946696 |
t.penkova@tugab.bg |
гл. ас. д-р инж. Антоанета Иванова Хинова |
1203 |
||
гл. ас. д-р инж. Мадлена Васкова Жилевска |
1302 |
||
гл. ас. д-р инж. Стефан Василев Стойчев |
1203 |
0886455885 |
|
ас. инж. Генади Красимиров Михайлов |
1203 |
||
инж. Милко Ганчев Дочев |
1207 |
0887284990 |
Специалност: АВТОМОБИЛА МЕХАТРОНИКА
Образователно-квалификационнa степен: ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР
Форма на обучение: РЕДОВНА
Водеща катедра: МАШИНОСТРОЕНЕ, КОМПЮТЪРНИ СИСТЕМИ И ЕЛЕКТРОТЕХНИКА
Период на обучение: TРИ ГОДИНИ
Професионална квалификация: ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР ПО АВТОМОБИЛНА МЕХАТРОНИКА
АНОТАЦИЯ НА СПЕЦИАЛНОСТТА:
Специалност „Автомобилна мехатроника" е съобразена със световните тенденции в развитието на най - перспективните и иновативни области на инженерните науки, съчетавайки методите на техническата механика, електротехника, електрониката и информационните компютърни технологии.
Автомобилна мехатроника е интердисциплинарна специалност, която включва следните компоненти: механични системи (механизми, устройства, възли, сглобени единици), електрически и електронни системи (електромеханични устройства, изпълнителни механизми, сензори, микроелектроника) и информационни системи (микрокомпютьрна техника и специализиран софтуер).
Специалността дава достатъчна фундаментална, общогехническа и специализираща подготовка, знания и компетентност, необходими при осъществяването на професионалната реализация с подходяща професионална гъвкавост и адаптивност.
Завършилите специалност „Автомобилна мехатроника" с образователно- квалификационна степен „професионален бакалавър" са подготвени за прилагането на научни и приложни постижения в проектирането, внедряването, производството и използването на мехатронни компоненти и системи в съвременното автомобилостроене.
ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И КОМПЕТЕНТНОСТИ
А. Знания
Основни теоретични знания и конкретни практически умения в областта на механиката, електротехниката, електрониката, електромеханичните устройства, хидравликата и пневматиката, сензорната техника, информационните технологии и програмиране.
Знания за основните принципи, структурата и класификацията на автомобилните системи за управление, моделите дизелови и бензинови двигатели като обект на управление, електрооборудването, електрическите, електронните и мехатронните системи на автомобила.
Познания за конструкцията, характеристиките и алгоритмите на действие на мехатронните компоненти в автомобила, при различните им режими на работа.
Знания за технологиите, оборудването и автоматизацията, използвани в съвременната мехатроника.
Знания за извършване на диагностика и контрол на механизмите и системите на автомобила.
Анализ, критично възприемане и разбиране на принципи и процеси в областта на автомобилната мехатроника, свързани с проектирането, конструирането, производството, експлоатацията и ремонта на мехатронни автомобилни компоненти и системи.
Б. Умения
Умения за проектиране, производство, монтиране и ремонтиране на мехатронни компоненти и системи в автомобили и други транспортни средства.
Умения за извършване на диагностика и контрол на механизмите и системите на автомобила.
Умения за извършване на изпитания и провеждане на регулировка на основни агрегати и системи на автомобила.
Решаване на задачи чрез прилагане на съвременни методи и средства в областта на компютърното разработване, проектиране и производство на мехатронни компоненти, технологични процеси и организация за тяхното производство.
Организация и управление на фирми в областта на производството на мехатронни компоненти, възли и системи за автомобилната мехатроника.
Организация, планиране и управление на сервизно-ремонтна дейност на автомобилна и мехатронна техника.
ОБЛАСТИ НА РЕАЛИЗАЦИЯ
Завършилите специалност „Автомобилна мехатроника” с образователно- квалификационна степен „професионален бакалавър"’ могат да извършват конструктивно- технологична, производствена, експлоатационна, контролно-техническа, диагностично- ремонтна, управленска, организационна и други специализирани дейности, свързани с функционирането и управлението на фирми от машиностроенето.
Те имат възможност да продължат обучението си в следваща образователно- квалификационна степен и да участват в различни форми на продължаващо обучение.
Специалност: ЕЛЕКТРОТЕХНИКА
Образователно-квалификационнa степен: ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР
Форма на обучение: РЕДОВНА
Водеща катедра: МАШИНОСТРОЕНЕ, КОМПЮТЪРНИ СИСТЕМИ И ЕЛЕКТРОТЕХНИКА
Период на обучение: TРИ ГОДИНИ
Професионална квалификация: ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР ПО ЕЛЕКТРОТЕХНИКА
АНОТАЦИЯ НА СПЕЦИАЛНОСТТА:
Специалност „Електротехника” има за цел на основата на придобити задълбочени теоретични и практически знания и умения да подготви широкопрофилни специалисти за успешна професионална реализация в областта на проектирането, конструирането, експлоатацията, сервиза, управлението, диагностиката и ремонта на електрически машини и апарати, електрически и електроенергийни съоръжения, битова техника и електроапаратура.
Завършилите специалност „Електротехника” с образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър” са подготвени да работят във всички сфери на икономиката, промишлеността и индустрията, свързани с производство, изследване, проектиране, изпитване, настройване, експлоатация и ремонт на електрически машини и апарати, електрически и електроенергийни съоръжения от всички видове за всички възможни номинални данни и предназначения, електробитова техника, електротранспорт, строителство, селско стопанство и др.
ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И КОМПЕТЕНТНОСТИ
А. Знания
- Детайлни теоретични и конкретни практически знания за фундаментална и общотехническа подготовка по: висша математика, физика, теоретична електротехника, електрически измервания, електротехнически материали, програмиране и използване на компютри, електроника, материалознание, техническа безопасността, техническото чертане и стандартизация, икономика и организация на производството;
- Специална подготовка по електрически машини, електрически апарати, електроенергетика, технологии в електротехниката, електрозадвижване, преобразувателна техника, възобновяеми енергийни източници, осветителна техника и др.;
- Специализирана подготовка по контрол и диагностика на електрически машини и апарати, проектиране на електрически машини, комутационни апарати ниско напрежение, битова електротехника, автомобилна електротехника и електроника, експлоатация и ремонт на електрически машини и апарати и др.
Б. Умения
- Решаване на разнообразни технически задачи чрез прилагане на съвременни методи и средства в областта на електрическите машини и апарати и електромеханичните устройства и системи;
- Прилагане на фундаментални теоретични знания за извършване на проучвателна, проектантска и конструкторска работа по проектиране и конструиране и технология на детайли, възли и готови електротехнически изделия;
- Монтаж на електрически машини и апарати и електроенергетични съоръжения;
- Пускане в експлоатация и техническо обслужване на електрическите уредби и съоръжения;
- Изпитване, изследване и анализ на параметрите на електромеханични устройства в производствени и лабораторни условия и оформяне на необходимите документи;
- Сервизна дейност на електротехнически изделия и съоръжения;
- Технологична, производствена, административна, търговска и др. дейности;
- Учебно-преподавателска дейност.
ОБЛАСТИ НА РЕАЛИЗАЦИЯ
Разработка, производство, експлоатация, диагностика и поддръжка на електрически устройства и съоръжения, електроснабдителни мрежи, системи в индустрията, транспорта и битовата техника.
Завършилите специалност „Електротехника” с образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър” могат да се реализират във всички сфери на икономиката, изискващи висше образование по тази специалност, в областта на електропромишлеността, енергетиката, производството на електрически машини и апарати, производството и сервиза на битова електротехника, по експлоатацията и поддържането на електротехническото оборудване в машиностроенето, строителството, електротранспорта, селското стопанство, хранително-вкусовата, текстилната, химическата и др. промишленост.
Могат да бъдат насочени за заемане на длъжности като конструктори, технолози, енергетици, сервизни и лабораторни специалисти, ОТК, организатори производство, дистрибутори, управленчески персонал и др.
Технически колеж – Ловеч разполага с добре структурирана и обезпечена материална база – учебен корпус, лаборатории и компютърни зали, учебни работилници, библиотеки, столова и студентско общежитие.
Практическото обучение се провежда във фирми в град Ловеч и региона.
В процесана обучението си студентите имат възможности:
- Реализация по специалността
- Участие в проекти
- Студентско общежитие
- Получаване на стипендия
- Обучение в реална работна среда
След завършване на обучението могат да продължат в следваща образователно- квалификационна степен и да участват в различни форми на продължаващо обучение.
Специалност: КОМПЮТЪРНИ СИСТЕМИ И ТЕХНОЛОГИИ
Образователно-квалификационнa степен: ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР
Форма на обучение: РЕДОВНА
Водеща катедра: МАШИНОСТРОЕНЕ, КОМПЮТЪРНИ СИСТЕМИ И ЕЛЕКТРОТЕХНИКА
Период на обучение: TРИ ГОДИНИ
Професионална квалификация: ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР ПО КОМПЮТЪРНИ СИСТЕМИ И ТЕХНОЛОГИИ
АНОТАЦИЯ НА СПЕЦИАЛНОСТТА:
Специалност „Компютърни системи и технологии” (КСТ) има за цел на основата на придобити задълбочени теоретични и практически знания и умения да подготви широкопрофилни специалисти за успешна професионална реализация във всички стопански сфери, свързани с компютърни системи, мрежи и информационни технологии, за всички възможни предназначения.
Завършилите специалност „КСТ” с образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър” са подготвени да работят във всички сфери на икономиката, промишлеността и индустрията, свързани с проектиране, конструиране, производство, изследване, изпитване, настройване, експлоатация и ремонт на компютърни мрежи и системи и информационни технологии.
ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И КОМПЕТЕНТНОСТИ
А. Знания
- Детайлни теоретични и конкретни практически знания за фундаментална и общотехническа подготовка по: висша математика, физика, теоретична електротехника, електрически измервания, електротехнически материали, програмиране и използване на компютри, електроника, материалознание, техническа безопасност, техническо чертане и стандартизация, икономика и организация на производството;
- Теоретични познания от теорията, характеристиките и възможностите на микропроцесорната техника. операционните системи, компютърните мрежи и системи и мултимедийната техника, тяхното приложение, настройка, профилактика и поддръжка;
- Професионални знания за методите и средствата за контрол на показателите при произвеждането. настройването, изпитването и експлоатацията на компютърна техника, електронна апаратура, токозахранващи устройства, компютърни мрежи, системи и технологии;
- Специализирани познания от терминологията на компютърните мрежи и системи и информационни технологии.
- Приложна чуждоезикова подготовка, знания и възможности за работа със специализирана литература и нормативни документи на чужди езици.
- Приложни познания за използването на съвременна офис техника, приложни програмни продукти, САD/CАМ системи и възможностите на компютърната графика.
- Анализ, критично възприемане и разбиране на принципи и процеси в областта на общата теория на компютърната техника и мрежи, оптимално моделиране и проектиране на устройства и съоръжения, свързани с приложението на информационните технологии.
Б. Умения
- Решаване на разнообразни технически задачи чрез прилагане на съвременни методи и средства в областта на компютърната техника и информационните системи.
- Прилагане на фундаментални теоретични знания за извършване на проучвателна, проектантска и конструкторска работа по проектиране, конструиране и технология на детайли, възли и готови компютърни устройства, мрежи, системи и технологии;
- Монтаж на съоръжения, свързани с приложението на информационните технологии;
- Пускане в експлоатация и техническо обслужване на такива съоръжения, както и внедряване и адаптация на информационни технологии.
- Изпитване, изследване и анализ на параметрите на такива съоръжения в производствени и лабораторни условия и оформяне на необходимите документи;
- Сервизна дейност на компютърна техника;
- Технологична, производствена, административна, търговска и др. дейности;
- Учебно-преподавателска дейност.
ОБЛАСТИ НА РЕАЛИЗАЦИЯ
Всички области на икономиката, обслужването, администрацията, банковото дело и др., където се разработват, внедряват и експлоатаират компютърни системи и се използват информационни технологии, компютърно и микропроцесорно управление.
Завършилите специалност „КСТ” с образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър” могат да се реализират във всички сфери на икономиката, изискващи висше образование по тази специалност, в областта на компютърните системи, компютърните мрежи и информационните технологии в комуникациите, енергетиката, машиностроенето, строителството, транспорта, селското стопанство, хранително-вкусовата, текстилната, химическата и др. промишленост.
Могат да бъдат насочени за заемане на длъжности като конструктори, технолози, системни администратори, сервизни и лабораторни специалисти, ОТК, организатори производство, дистрибутори, управленчески персонал и др.
Технически колеж – Ловеч разполага с добре структурирана и обезпечена материална база – учебен корпус, лаборатории и компютърни зали, учебни работилници, библиотеки, столова и студентско общежитие.
Практическото обучение се провежда във фирми в град Ловеч и региона.
В процесана обучението си студентите имат възможности за:
- Реализация по специалността
- Участие в проекти
- Студентско общежитие
- Получаване на стипендия
- Обучение в реална работна среда
След завършване на обучението могат да продължат в следваща образователно-квалификационна степен и да участват в различни форми на продължаващо обучение.
Компютърни системи, комплекси и мрежи
Научноизследователската дейност е насочена към:
▪ Проектиране и разработка на функционално ориентирани компютърни системи с използване на съвременна технологична база – конвенционални софтуерно програмируеми процесори (микропроцесори, микроконтролери, сигнални процесори (DSPи MSP), персонални компютри) и апаратно конфигуруеми изчислители (схеми с програмируема логика – FPGA, CPLD);
▪ Проектиране и разработка на мултимедийни и компютърно-базирани периферни системи;
▪ Проектиране и разработка на приложно-специфични блокове за компютърни мрежи.
Автоматизация на инженерния труд и системи за автоматизирано проектиране
Научноизследователската дейност е насочена към:
▪ Системи и технически средства за обработка на изображения и разпознаване на образи;
▪ Съвременни обучаващи технологии и модули за WEB-базирано обучение;
▪ Използване на програмируема логика при въвеждане на 3D графични изображения в изчислителна среда;
▪ Методи и разработка на алгоритми за графично проектиране и приложение в CAD/CAM системите;
▪ Програмни модули за създаване на графични системи, в частност – за текстилната индустрия.
Автоматизирани системи за обработка на информация и управление
Научноизследователската дейност е насочена към:
▪ Проектиране и експлоатация на автоматизирани системи за управление на производствени процеси в предприятия и фирми;
▪ Разработване на модулно ориентиран софтуер за управление на производствени механизми и технологични процеси;
▪ Разработване на инструменти за автоматизирано развитие на софтуерни модули.
Лаборатория 1102
В лабораторията по „Машинознание“, се провеждат лабораторни упражнения със студентите от всички специалности. Дейността на лабораторията подпомага обучението на всеки студент от специалности „Електротехника“, „Компютърни системи и технологии“, „Машиностроене“, „Текстилна техника и технологии“, „Автомобилно машиностроене“ и Автомобилна мехатроника“. В лабораторията се провеждат лабораторни упражнения по дисциплините: „Машинознание“, „Учебна практика“, „Материалознание и технология на ММ“, „Технология на машиностроенето“, „Заваръчни технологии в автомобилостроенето“.
Лаборатория 1204
В лабораторията по „Текстилна техника“ се провеждат лабораторни упражнения основно със студентите от специалност „Текстилна техника и технологии“. Дейността на лабораторията подпомага обучението на всеки студент от специалността „Текстилна техника и технологии“. В лабораторията се провеждат лабораторни упражнения по дисциплините: „Технология на облеклото“, „Учебна практика“, „Текстилно материалознание и изпитвания“, „Конструиране на облеклото“, „Машини и процеси в шевното производство“.
Лаборатория 1205
Лабораторията по „Автоматизация на инженeрния труд“ е оборудвана със съвременна компютърна техника и актуални програмни продукти. Дейността на лабораторията съпътства обучението на всеки студент от специалности „Електротехника“, „Компютърни системи и технологии“, „Машиностроене“, „Текстилна техника и технологии“, „Автомобилно машиностроене“ и Автомобилна мехатроника“. В лабораторията се провеждат лабораторни упражнения по дисциплините: „Aвтоматизация на инженерния труд“, „Учебна практика I“, „Компютърна графика“, „Инженерна графика“, „Теоретична електротехника“ и „Преобразувателна техника“.
Лаборатория 1206
В лабораторията по „Програмиране и и използване на компютри“ се провеждат лабораторни упражнения със студентите от всички специалности. Дейността на лабораторията съпътства обучението на всеки студент от специалности „Електротехника“, „Компютърни системи и технологии“, „Машиностроене“, „Текстилна техника и технологии“, „Автомобилно машиностроене“ и Автомобилна мехатроника“. В лабораторията се провеждат лабораторни упражнения по дисциплините: „Програмиране и използване на компютри“, „Мултимедийни системи“, „ Компютърна графика“, „Приложно програмиране“, „Синтез и анализ на алгоритми“, „Анализ и синтез на логически схеми“, „3D и CAD моделиране в мехатрониката“, „CAD системи “ и „CAE системи“.
Лаборатория 1207
Специализирана лаборатория за изпитване и изследване на електрически машини и електрически апарати с общо и специално предназначение, за обезпечаване на учебния процес по дисциплините: “Електрически машини“, Електрически апарати“, “Електромеханични устройства“. Съоръжена с аналогова и цифрова апаратура, включително с висок клас на точност. Позволява провеждане на учебно-изследователска, лабораторна и развойна дейност в областта на електрически машини с малка мощност, електроинструменти и битова електротехника.
Лаборатория 1303
В лабораторията се извършва обучение по дисциплините: „Синтез и анализ на алгоритми“, „Компютърни архитектури“, „База от данни“, „Компютърни мрежи“, „Мултимедийни системи“, „Клетъчни комуникации“, „Информационни системи и технологии“.
Лаборатория 1304
В лабораторията по „ Изпитване на текстилни материали“ се провеждат лабораторни упражнения основно със студентите от специалност “Текстилна техника и технологии“. В лабораторията могат да се провеждат лабораторни упражнения по дисциплината “Текстилно материалознание и текстилни изпитвания“. Може да се използва и за дисциплините “Машинознание“, „Учебна практика“, “Материалознание и технология на ММ“, “Електромеханични системи и др.
Лаборатория 1305
Лабораторията е оборудвана с компютърни конфигурации, Интернет свързаност, мултимедия, стендове за изпитване на скоростни кутии и спирачни системи.
Оборудвана е с различни елементи и възли на автомобилите
Лаборатория 1307
В лабораторията по „Физика“ се провеждат лабораторни и семинарни упражнения със студентите първи курс от всички специалности.
Лабораторията е оборудвана с препараториум за сглобяване и изпробване на различни установки по механика, термодинамика, електричество и магнетизъм, оптика. На практика студентите получават възможност да измерят различни физични константи и величини, чрез различни опити.
Лаборатория 1308
В лабораторията по „Машинни елементи“ се провеждат лабораторни упражнения по дисциплините “ Съпротивление на материалите“, „Механика“, „Теория на машините и механизмите“ за специалности „Автомобилна мехатроника“, „Машиностроене“ и „Текстилна техника и технологии“
Лаборатория 1310
В Лабораторията по „Технология на машиностроенето“ се провеждат лабораторни упражнения основно за специалност“ Машиностроене“ и „Автомобилна мехатроника“. Дисциплините, по които се водят упражненията са „Инженерна графика“, „Техническо документиране“ ,“Материалознание и технология на машиностроителните материали“, „Рязане на материалите и металорежещите инструменти“ ,“Технология на машиностроенето“, „Механика на флуидите“ и др.
Лаборатория 1402
В лаборатория 1402 се провеждат учебни занятия на студенти от първи, втори и трети курс в специалност „Компютърни системи и технологии“ по дисциплините, „Компютърни мрежи“ „Синтез и анализ на алгоритми“, „Компютърна периферия“, „Компютърни архитектури“, „Програмиране и използване на компютри“, „Организация на компютъра“, „Асемблиране на компютърна техника“, Лабораторията разполага с девет работни места за студенти и едно преподавателско. Оборудването на лабораторията включва, 5бр. макети на компютри с цел провеждане на лабораторни упражнения по дадените дисциплини, 1бр. главен разпределителен мрежови комутатор, 10бр. компютърни конфигурации.
Лаборатория 1405
Специализирана лаборатория по експлоатация и ремонт на електрически машини и електрически апарати с общо и специално предназначение, за обезпечаване на учебния процес по дисциплините: „Експлоатация и ремонт на електрически машини и апарати“, „Контрол и диагностика на електрически машини“, „Учебна практика – електромашинна практика“, „Битова електротехника“. Съоръжена с подходящ инструментариум и работни приспособления, за сглобяване, разглобяване, монтаж, демонтаж, бобинаж, запояване, контролни изпитания и други операции, за придобиване знания и умения в областта на експлоатацията, ремонта, сервиза и проверката на електромеханични устройства, електроинструменти и битова техника.
Лаборатория 1407
В лабораторията се провеждат лабораторни упражнения със студентите обучавани във всички специалности. В лабораторията се провеждат лабораторни упражнения с практическа насоченост по учебните дисциплини: “Учебна практика”, “Електроника”, “Сензорна техника”, “Сензори и изпълнителни механизми в автомобила”, “Цифрова схемотехника”, “Анализ и синтез на цифрови схеми”, Микропроцесорна техника” и “Токозахранващи устройства”.
Провеждането на лабораторните упражнения се извършва с модерна електронноизмервателна апаратура на водещи фирми в областта на измервателна техника. Обособени са индивидуални работни места, с възможност за преконфигуриране в зависимост от броя на студентите и учебната дисциплина.
Лабораторията е оборудвана със съвременни стендове, макети и развойни системи за обучение по съответните дисциплини. Те предлагат както извършване на образователна, така и на проектантска и научноизследователска дейност. Използваните учебни стендове дават възможност на студентите не само да провеждат практически лабораторни упражнения, но и обучавайки се, да решават реални професионални задачи.
VOSS - село Баховица
КОПА Хидросистем - град Троян
Осъм АД - град Ловеч
Балкан АД - град Ловеч -
Крис Фешън - град Ловеч
Бони Холдинг АД - град Ловеч
Велга ООД - град Ловеч
Печатница ИнфоВижън - град Ловеч
Печатница Дъга - Ловеч
2017
Създаване на катедрата
Катедра „Машиностроене, компютърни системи и електротехника“ е създадена след обединяване на катедрите „Електротехника“ и „Машиностроене“, съгласно решение на Академичният съвет на Технически университет – Габрово, от 28.02.2017 г. Тя е профилираща за обучение в образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър“ по акредитираните специалности: „Автомобилна мехатроника“, „Електротехника“ и „Компютърни системи и технологии“.
Учебната дейност в катедрата е съпътствана от стремеж за повишаване качеството на обучение на студентите, като им се осигурява добра теоретична и практическа подготовка, съответстваща на развитието на техниката и технологиите.
Катедрата разполага със специализирани лаборатории и кабинети в които се провежда обучението на студенти.
На студентите е предоставена за свободно ползване безжична интернет връзка.
2017