Директор:
доц. д-р инж. Никола Драганов
Стая: 1408
Телефон: +359 68 603 925
e-mail: ndraganov@tugab.bg
СПЕЦИАЛНОСТИ ОКС "ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР"
Прием на студенти ОКС "Професионален Бакалавър" за учебната 2024-2025 г.
Технически колеж - Ловеч
Професионално направление 5.1 "Машинно инженерство"
Образователно-квалификационнa степен: ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР
Форма на обучение: РЕДОВНА
Водеща катедра: МАШИНОСТРОЕНЕ, КОМПЮТЪРНИ СИСТЕМИ И ЕЛЕКТРОТЕХНИКА
Период на обучение: TРИ ГОДИНИ
Професионална квалификация: ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР ПО АВТОМОБИЛНА МЕХАТРОНИКА
АНОТАЦИЯ НА СПЕЦИАЛНОСТТА:
Специалност „Автомобилна мехатроника" е съобразена със световните тенденции в развитието на най - перспективните и иновативни области на инженерните науки, съчетавайки методите на техническата механика, електротехника, електрониката и информационните компютърни технологии.
Автомобилна мехатроника е интердисциплинарна специалност, която включва следните компоненти: механични системи (механизми, устройства, възли, сглобени единици), електрически и електронни системи (електромеханични устройства, изпълнителни механизми, сензори, микроелектроника) и информационни системи (микрокомпютьрна техника и специализиран софтуер).
Специалността дава достатъчна фундаментална, общогехническа и специализираща подготовка, знания и компетентност, необходими при осъществяването на професионалната реализация с подходяща професионална гъвкавост и адаптивност.
Завършилите специалност „Автомобилна мехатроника" с образователно- квалификационна степен „професионален бакалавър" са подготвени за прилагането на научни и приложни постижения в проектирането, внедряването, производството и използването на мехатронни компоненти и системи в съвременното автомобилостроене.
ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И КОМПЕТЕНТНОСТИ
А. Знания
Основни теоретични знания и конкретни практически умения в областта на механиката, електротехниката, електрониката, електромеханичните устройства, хидравликата и пневматиката, сензорната техника, информационните технологии и програмиране.
Знания за основните принципи, структурата и класификацията на автомобилните системи за управление, моделите дизелови и бензинови двигатели като обект на управление, електрооборудването, електрическите, електронните и мехатронните системи на автомобила.
Познания за конструкцията, характеристиките и алгоритмите на действие на мехатронните компоненти в автомобила, при различните им режими на работа.
Знания за технологиите, оборудването и автоматизацията, използвани в съвременната мехатроника.
Знания за извършване на диагностика и контрол на механизмите и системите на автомобила.
Анализ, критично възприемане и разбиране на принципи и процеси в областта на автомобилната мехатроника, свързани с проектирането, конструирането, производството, експлоатацията и ремонта на мехатронни автомобилни компоненти и системи.
Б. Умения
Умения за проектиране, производство, монтиране и ремонтиране на мехатронни компоненти и системи в автомобили и други транспортни средства.
Умения за извършване на диагностика и контрол на механизмите и системите на автомобила.
Умения за извършване на изпитания и провеждане на регулировка на основни агрегати и системи на автомобила.
Решаване на задачи чрез прилагане на съвременни методи и средства в областта на компютърното разработване, проектиране и производство на мехатронни компоненти, технологични процеси и организация за тяхното производство.
Организация и управление на фирми в областта на производството на мехатронни компоненти, възли и системи за автомобилната мехатроника.
Организация, планиране и управление на сервизно-ремонтна дейност на автомобилна и мехатронна техника.
ОБЛАСТИ НА РЕАЛИЗАЦИЯ
Завършилите специалност „Автомобилна мехатроника” с образователно- квалификационна степен „професионален бакалавър"’ могат да извършват конструктивно- технологична, производствена, експлоатационна, контролно-техническа, диагностично- ремонтна, управленска, организационна и други специализирани дейности, свързани с функционирането и управлението на фирми от машиностроенето.
Те имат възможност да продължат обучението си в следваща образователно- квалификационна степен и да участват в различни форми на продължаващо обучение.
Професионално направление 5.2 "Електротехника, електроника и автоматика"
Образователно-квалификационнa степен: ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР
Форма на обучение: РЕДОВНА
Водеща катедра: МАШИНОСТРОЕНЕ, КОМПЮТЪРНИ СИСТЕМИ И ЕЛЕКТРОТЕХНИКА
Период на обучение: TРИ ГОДИНИ
Професионална квалификация: ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР ПО ЕЛЕКТРОТЕХНИКА
АНОТАЦИЯ НА СПЕЦИАЛНОСТТА:
Специалност „Електротехника” има за цел на основата на придобити задълбочени теоретични и практически знания и умения да подготви широкопрофилни специалисти за успешна професионална реализация в областта на проектирането, конструирането, експлоатацията, сервиза, управлението, диагностиката и ремонта на електрически машини и апарати, електрически и електроенергийни съоръжения, битова техника и електроапаратура.
Завършилите специалност „Електротехника” с образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър” са подготвени да работят във всички сфери на икономиката, промишлеността и индустрията, свързани с производство, изследване, проектиране, изпитване, настройване, експлоатация и ремонт на електрически машини и апарати, електрически и електроенергийни съоръжения от всички видове за всички възможни номинални данни и предназначения, електробитова техника, електротранспорт, строителство, селско стопанство и др.
ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И КОМПЕТЕНТНОСТИ
А. Знания
- Детайлни теоретични и конкретни практически знания за фундаментална и общотехническа подготовка по: висша математика, физика, теоретична електротехника, електрически измервания, електротехнически материали, програмиране и използване на компютри, електроника, материалознание, техническа безопасността, техническото чертане и стандартизация, икономика и организация на производството;
- Специална подготовка по електрически машини, електрически апарати, електроенергетика, технологии в електротехниката, електрозадвижване, преобразувателна техника, възобновяеми енергийни източници, осветителна техника и др.;
- Специализирана подготовка по контрол и диагностика на електрически машини и апарати, проектиране на електрически машини, комутационни апарати ниско напрежение, битова електротехника, автомобилна електротехника и електроника, експлоатация и ремонт на електрически машини и апарати и др.
Б. Умения
- Решаване на разнообразни технически задачи чрез прилагане на съвременни методи и средства в областта на електрическите машини и апарати и електромеханичните устройства и системи;
- Прилагане на фундаментални теоретични знания за извършване на проучвателна, проектантска и конструкторска работа по проектиране и конструиране и технология на детайли, възли и готови електротехнически изделия;
- Монтаж на електрически машини и апарати и електроенергетични съоръжения;
- Пускане в експлоатация и техническо обслужване на електрическите уредби и съоръжения;
- Изпитване, изследване и анализ на параметрите на електромеханични устройства в производствени и лабораторни условия и оформяне на необходимите документи;
- Сервизна дейност на електротехнически изделия и съоръжения;
- Технологична, производствена, административна, търговска и др. дейности;
- Учебно-преподавателска дейност.
ОБЛАСТИ НА РЕАЛИЗАЦИЯ
Разработка, производство, експлоатация, диагностика и поддръжка на електрически устройства и съоръжения, електроснабдителни мрежи, системи в индустрията, транспорта и битовата техника.
Завършилите специалност „Електротехника” с образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър” могат да се реализират във всички сфери на икономиката, изискващи висше образование по тази специалност, в областта на електропромишлеността, енергетиката, производството на електрически машини и апарати, производството и сервиза на битова електротехника, по експлоатацията и поддържането на електротехническото оборудване в машиностроенето, строителството, електротранспорта, селското стопанство, хранително-вкусовата, текстилната, химическата и др. промишленост.
Могат да бъдат насочени за заемане на длъжности като конструктори, технолози, енергетици, сервизни и лабораторни специалисти, ОТК, организатори производство, дистрибутори, управленчески персонал и др.
Технически колеж – Ловеч разполага с добре структурирана и обезпечена материална база – учебен корпус, лаборатории и компютърни зали, учебни работилници, библиотеки, столова и студентско общежитие.
Практическото обучение се провежда във фирми в град Ловеч и региона.
В процесана обучението си студентите имат възможности:
- Реализация по специалността
- Участие в проекти
- Студентско общежитие
- Получаване на стипендия
- Обучение в реална работна среда
След завършване на обучението могат да продължат в следваща образователно- квалификационна степен и да участват в различни форми на продължаващо обучение.
Професионално направление 5.3 "Комуникационна и компютърна техника"
Образователно-квалификационнa степен: ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР
Форма на обучение: РЕДОВНА
Водеща катедра: МАШИНОСТРОЕНЕ, КОМПЮТЪРНИ СИСТЕМИ И ЕЛЕКТРОТЕХНИКА
Период на обучение: TРИ ГОДИНИ
Професионална квалификация: ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР ПО КОМПЮТЪРНИ СИСТЕМИ И ТЕХНОЛОГИИ
АНОТАЦИЯ НА СПЕЦИАЛНОСТТА:
Специалност „Компютърни системи и технологии” (КСТ) има за цел на основата на придобити задълбочени теоретични и практически знания и умения да подготви широкопрофилни специалисти за успешна професионална реализация във всички стопански сфери, свързани с компютърни системи, мрежи и информационни технологии, за всички възможни предназначения.
Завършилите специалност „КСТ” с образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър” са подготвени да работят във всички сфери на икономиката, промишлеността и индустрията, свързани с проектиране, конструиране, производство, изследване, изпитване, настройване, експлоатация и ремонт на компютърни мрежи и системи и информационни технологии.
ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И КОМПЕТЕНТНОСТИ
А. Знания
- Детайлни теоретични и конкретни практически знания за фундаментална и общотехническа подготовка по: висша математика, физика, теоретична електротехника, електрически измервания, електротехнически материали, програмиране и използване на компютри, електроника, материалознание, техническа безопасност, техническо чертане и стандартизация, икономика и организация на производството;
- Теоретични познания от теорията, характеристиките и възможностите на микропроцесорната техника. операционните системи, компютърните мрежи и системи и мултимедийната техника, тяхното приложение, настройка, профилактика и поддръжка;
- Професионални знания за методите и средствата за контрол на показателите при произвеждането. настройването, изпитването и експлоатацията на компютърна техника, електронна апаратура, токозахранващи устройства, компютърни мрежи, системи и технологии;
- Специализирани познания от терминологията на компютърните мрежи и системи и информационни технологии.
- Приложна чуждоезикова подготовка, знания и възможности за работа със специализирана литература и нормативни документи на чужди езици.
- Приложни познания за използването на съвременна офис техника, приложни програмни продукти, САD/CАМ системи и възможностите на компютърната графика.
- Анализ, критично възприемане и разбиране на принципи и процеси в областта на общата теория на компютърната техника и мрежи, оптимално моделиране и проектиране на устройства и съоръжения, свързани с приложението на информационните технологии.
Б. Умения
- Решаване на разнообразни технически задачи чрез прилагане на съвременни методи и средства в областта на компютърната техника и информационните системи.
- Прилагане на фундаментални теоретични знания за извършване на проучвателна, проектантска и конструкторска работа по проектиране, конструиране и технология на детайли, възли и готови компютърни устройства, мрежи, системи и технологии;
- Монтаж на съоръжения, свързани с приложението на информационните технологии;
- Пускане в експлоатация и техническо обслужване на такива съоръжения, както и внедряване и адаптация на информационни технологии.
- Изпитване, изследване и анализ на параметрите на такива съоръжения в производствени и лабораторни условия и оформяне на необходимите документи;
- Сервизна дейност на компютърна техника;
- Технологична, производствена, административна, търговска и др. дейности;
- Учебно-преподавателска дейност.
ОБЛАСТИ НА РЕАЛИЗАЦИЯ
Всички области на икономиката, обслужването, администрацията, банковото дело и др., където се разработват, внедряват и експлоатаират компютърни системи и се използват информационни технологии, компютърно и микропроцесорно управление.
Завършилите специалност „КСТ” с образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър” могат да се реализират във всички сфери на икономиката, изискващи висше образование по тази специалност, в областта на компютърните системи, компютърните мрежи и информационните технологии в комуникациите, енергетиката, машиностроенето, строителството, транспорта, селското стопанство, хранително-вкусовата, текстилната, химическата и др. промишленост.
Могат да бъдат насочени за заемане на длъжности като конструктори, технолози, системни администратори, сервизни и лабораторни специалисти, ОТК, организатори производство, дистрибутори, управленчески персонал и др.
Технически колеж – Ловеч разполага с добре структурирана и обезпечена материална база – учебен корпус, лаборатории и компютърни зали, учебни работилници, библиотеки, столова и студентско общежитие.
Практическото обучение се провежда във фирми в град Ловеч и региона.
В процесана обучението си студентите имат възможности за:
- Реализация по специалността
- Участие в проекти
- Студентско общежитие
- Получаване на стипендия
- Обучение в реална работна среда
След завършване на обучението могат да продължат в следваща образователно-квалификационна степен и да участват в различни форми на продължаващо обучение.