Доц. Цанков: „ТУ помага за въглеродната неутралност и енергийната ефективност на МСП“

Габровската търговско-промишлена палата представи проект, чрез който ще помага на малките и средните предприятия (МСП) в Габровска област да постигнат въглеродна неутралност и енергийна ефективност. За да се подобрят тези два показателя, ще се анализира текущото състояние на МСП и ще се създаде обучителна програма за 30 фирми от региона. Проектът е финансиран от Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021 г. На събитието заместник-ректорът по научноизследователската работа на Технически университет – Габрово доц. д-р инж. Пламен Цанков представи специалността „Възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност“. Тя на практика покрива основната идея, свързана с постигането на въглеродна неутралност и повишаването на енергийната ефективност на малките и средните предприятия. Ето и неговото експозе:

Plamen Cankov GTPP„Технологичният парк към Технически университет – Габрово разполага с двуцифрен брой високотехнологично оборудване и лаборатории, част от Центъра за компетентност, интелигентни еко- и енергоспестяващи системи и технологии. Те могат да са в помощ на всеки от университета да се включи в разработването на обучителните материали по проекта, така че участниците да се докоснат до технологиите, свързани с въглеродната неутралност. Например в лабораторията за фотоволтаичните електроцентрали разполагаме с пет различни технологии на фотоволтаични модули и електронни устройства за преобразуване на електроенергия. Ако в определени предприятия е по-важно и енергоемко като енергия или като качество осветлението, ние разполагаме с най-добрата в България светлотехническа лаборатория. Колегите от катедра „Природни науки“ също могат да допринесат за правилното разбиране от химическа гледна точка на проблемите в областта на екологията и парниковите газове, както и с методите за измерването им.

Да вземем за пример жилищните сгради, които, за да бъдат санирани, се нуждаят от енергийно обследване. В Техническия университет предстои да реализираме и такъв курс за специалисти, от които пазарът се нуждае. Процесът се зароди още с влизането в сила на Закона за енергийната ефективност, чиято идея беше успоредно да стартира работата в тази посока както за сгради, така и за промишлени системи. В момента обследвания на промишлени системи се правят много рядко, тъй като спадат към системите за улично осветление, което е публично. За обследването на уличното осветление на град Габрово ние сме авторите, така че в това отношение имаме добър научен задел. От чисто техническа гледна точка обследването на промишлените системи наподобява това на сградите. Обследва се балансът на топлинна електрическа енергия на една сграда при съществуващата и́ конструкция. Може да се предложи замяна на дограмата или поставяне на изолация, което да доведе до намаляване консумацията на топлинна или електрическа енергия.

pl.cankovПри промишлените обекти, когато желаем да оптимизираме даден производствен процес, се подхожда по аналогичен начин – изследва се количеството електрическа енергия, което се използва за единица продукция. Особеното е, че когато се случи единица продукт у нас да се произвежда с 4-5 пъти повече електрическа енергия, отколкото се изразходва в Европа за производството на същия продукт – например за една бутилка за вода – експертът трябва да влезе в производствения процес и да отговори на въпроса защо се получава така. Резултатът преди 15 години се оказва доста неудобен и поради това не се правят масово подобни обследвания. Ако такъв анализ трябва да се изнесе публично, може да бъде направен от промишлено предприятие, което няма сив елемент в производството си. Оказва се, че съществената причина нашата икономика да изглежда по-енергоемка от европейската не е остаряла производствена техника, а сивият елемент, който поглъща повече енергия. Ето защо е важно да съдействаме за прилагането на конкретни мерки и материали в производствата ни съобразно нуждите на съответните малки и средни предприятия.“

*По материал от в. „100 вести“, бр. 113/16.06.2023 г.