Пандемията COVID-19 постави учебните заведения, студенти и преподаватели от Технически университет – Габрово във форсмажорни обстоятелства. Студентите продължиха учебния процес чрез използване на новите технологии, свързани с онлайн обучението. Има ли промяна в подхода на преподаватели и студенти към изучавания материал в осъществявания онлайн учебен процес, как се справиха те с новата обстановка, е интервюто с ректора на ТУ проф. д-р инж. Илия Железаров за вестник „100 Вести“.
– Господин Железаров, има ли промяна в подхода на преподаватели и студенти към учебния процес в условията на COVID-19 и какъв е той?
– В момента се работи така, както се работеше и преди. На практика някои от ограниченията, които имаме и спазваме на място, са свързани с използването на дигиталните технологии. Вече имаме цялата структура на университета в средствата за комуникация и ние я използваме, тъй като сме абонирани в среда на „Майкрософт тиймс“, която ни дава възможността да работим изцяло в интернет. По този начин проведохме и академичен съвет, така планираме да провеждаме и други различни форми на организация и събирания. Ректорски съвет провеждаме всеки понеделник или всеки ден, в който е необходимо, при използването на различни други форми на комуникация.
– Като например?
– Например, събира се Учебният съвет и обсъжда новите планове и програми дистанционно. На практика ние нямаме съвети, срещи и обучения в периода на извънредното положение, всичко е онлайн. Цялата структура на университета като курсове и групи е подредена в „Майкрософт тиймс“. Тоест всяка група, всеки курс си имат там своето място, има учебни дисциплини, които трябва да се покрият, форми на контрол. Вече имаме завършили четвърти курс, който съгласно учебния план е с 10-седмично обучение, а не с 15. Дори бяха проведени онлайн изпитите, спазвайки указанията с използване предимствата на електронните технологии. И смятам, че се справихме успешно. Електронна беше и заверката, безпроблемна. Електронно вече се нанасят и протоколите, което е голямо предимство и за което си говорим, че трябва да го направим от доста време. Сега се организирахме много бързо и се справихме с тази задача. Всичко е онлайн.
– При новите условия на работа получавали ли сте оплаквания от студенти или от преподаватели за неуспешно свързване, например при провеждането на занятията по някои от дисциплините, че не са успели да се включат за точно определения час?
– До момента нямам информация за подобен случай. Когато обсъждаме по време на ректорски съвети как преминава обучението със зам.-ректора по учебната работа и с участието на всички декани, както и с директора на Колежа в Ловеч, не е споделяно за проблеми, свързани с отсъствие (неприсъствие) на онлайн лекциите или упражненията. Няма нещо, свързано с трудности, чийто характер да е пречка за учебния процес, да го компрометира. Или пък изпитната сесия за четвърти курс, която вече премина. Както и подготовката ни за предстоящата изпитна сесия, която ще бъде след приключването на редовния семестър през май.
– В университета има и практически занятия, как се осъществяват те? Все пак студентите трябва да са в лабораториите.
– През отминалата вече седмица беше пусната заповедта за приключването на семестъра. Няма как инженерното образование да се провежда само онлайн. В тази посока мислим положително и както е планирано на този етап в държавата, през юли се провеждат учебно-производствените практики, които са част от учебните планове.
– Една част от тях са в предприятията на областта, но друга част са в университетските лаборатории, все пак?
– Именно. Тези лабораторни упражнения, които е трябвало да бъдат направени в графика на учебните занятия, сега е планирано да се проведат присъствено през юли с пристигането на студентите в Габрово. Да се надяваме, че дотогава пандемичната обстановка ще изчезне и ще има възможност да ги реализираме. Характерното при лабораториите е, че там се работи с цели и половинки групи, което означава, че няма да има струпване на много хора. И ще бъдат така подготвени, че да спазваме изискванията за отстояние и в същото време да осъществим лабораторните занятия, съобразявайки се с наложените мерки за сигурност – с ръкавици, ако трябва, с маски.
– Съществува ли опасност тазгодишните дипломанти да не успеят да се дипломират, а това да стане след окончателното „вдигане“ на извънредното положение?
– Този график, който ние имаме, свързан с дипломантите, ще бъде спазен. Ще съчетаем практическото обучение с вземането на лабораторните упражнения, тъй като една голяма част от тях успяха да си ги вземат още преди обявяването на извънредното положение заради COVID-19. А това, което е останало, ще го направят допълнително.
– Оптимисти сте, че няма да има студенти, които да не успеят да приключат с лабораторните си упражнения и ще успеят да се дипломират навреме?
– За отлагане на дипломирането изобщо не мислим. Тук говорим за студенти, които са 1-и – 3-и курс и които трябва да направят своите лабораторни упражнения. Иначе самите дипломни защити и държавни изпити ще бъдат присъствени.
– Дори ако бъде продължено извънредното положение?
– Надяваме се то да не бъде продължено. Светът иска да се работи. Трябва да свикнем – така, както фирмите работят, и ние ще го правим. А една дипломна защита е свързана с идването сутринта на студента в организирана от нас по-голяма зала при спазване на изискуемите се отстояния между дипломанта и членовете на изпитната комисия. И държавните изпити, и дипломните работи на този етап не планираме да се провеждат онлайн. Мислим да бъдат присъствени.
– Наближават кандидатстудентските вълнения, как планирате да бъдат провеждани изпитите?
– Действията в тази посока са по-лесни. Има възможност за онлайн кандидатстване и изпитване. Голямата част от нашите кандидат-студенти вече ползват и оценките от държавните зрелостни изпити. По този начин те имат няколко варианта. Единият е директно използване на оценките и с тях се кандидатства. Вторият вариант е свързан с онлайн явяване на изпита за по-добра оценка, както и за кандидатстване в желаната специалност. И третият вариант е, че през юли може вече да се надяваме за присъствено провеждане на изпитите. Но все още е рано да мислим за кандидатстудентските изпити. А всички прогнози са, че през юли ние ще бъдем в по-нормална среда. Освен това в ТУ имаме достатъчно площи, за да осигурим и присъствено явяване на кандидатстудентските изпити, ако се наложи. В противен случай можем да ги проведем и онлайн. Но студентите и кандидат-студентите имат възможност да избират. И щом искат да дойдат при нас, ние ще направим необходимото те да се включат в кандидатстудентската кампания.
– Нека да се върнем към онлайн изпитите – не изпитвате ли подозрения, че студенти и кандидат-студенти биха се възползвали от възможността свободно да използват „пищови“ (знае се, че по време на нормалните изпити те се използват, а когато са онлайн, възможността е още по-голяма)?
– Конспиративните теории винаги съществуват, но по време на изпитите студентите имат право да използват всичко, с което разполагат – със записките си, с учебниците си. И въпреки това, средностатистически погледнато, от 20-ина въпроса и две задачи студентите, които са идвали на лекции, участвали са в упражненията, решават двете си задачи без проблем, получават верните отговори и се справят с теоретичните въпроси. Но има и студенти, които не могат да се справят. Така че хората, които могат и знаят, се представят по-добре и на изпитите в определения времеви интервал. Лично аз смятам, че по-голямата част от младите хора ще се справят успешно на изпитите, независимо каква ще бъде тяхната форма. Да, онлайн изпитите и за тях са нещо по-различно, както и за нас.
– При онлайн провежданите лекции студентите могат ли да задават своите въпроси на преподавателя, ако не са разбрали нещо от преподавания материал?
– Нямат проблем. В онлайн средата преподаватели и студенти общуват, както и в лекционната зала. Всички могат да участват в диалога. Преподавателят излиза пред студентите с визията си и може да види кой му задава съответния въпрос. Всички чуват какъв е въпросът и практически отговаря на всички. Интересно е.
– По ли е интересно дистанционното провеждане на лекции от нормалното?
– Живият контакт е за предпочитане, разбира се. Но сме убедени, че в момента пазим здравето на хората – не само на студентите, а и на техните родители, роднини. По този начин се ограничава движението на хора. Комуникацията при живия контакт би застрашила здравето на мнозина. А технологиите ни дават възможност да бъдем адекватни към времето. Ясно е, че не постигаме това, което ни се иска. Че губим примерно допира с лабораторните упражнения. Нещо, което е важно – студентите да пипнат, да подредят своята работа. Защото има упражнения, които са свързани с живота и здравето на тези бъдещи инженери. Ето защо ние ще наваксаме, но по друг начин.
– Предизвикателството, което отправи времето пред нас, какви нови възможности откри пред Вас?
– Доброто в случая е, че ако подобна ситуация се повтори, ние много по-бързо ще реагираме (дано да не ни се налага). Но все пак ние се намираме в Габрово и нещото, което сме направили, няма да го изхвърлим, а ще ползваме отново. А ние направихме доста добри неща. Качихме актуални лекционни курсове, бяха направени нови лабораторни упражнения от типа демонстрационни, семинарните упражнения, които имаме, онлайн платформите за изпитване бяха актуализирани. Това, което беше направено, ще ни даде възможност част от бъдещите обучения – и лекциите, и упражненията, да се подпомагат с наличните съвременни средства.
– А научноизследователската работа в застой ли е?
– Научноизследователската работа продължава. При мен преминават документи за заверка на направените разходи, свързани с публикуване на материали в престижни списания, доклади в научни конференции, които най-вероятно ще бъдат онлайн, но са следващото полугодие. Така че в тази посока животът протича в нормалните си релси. Единственият недостатък е, че не можем да провеждаме изпитания, които са свързани с работа на някои от машините. Донякъде се забавят доставките, свързани с изграждането на Центъра за компетентност. Другите проекти са за върхови постижения. Но бавно и постепенно наваксваме закъсненията и се надявам да успеем да открием новия център при нас, който е почти завършен като ремонт. Говорим за вкарването на техника в новоремонтираната инфраструктура. Става дума за техниката, която трябваше да дойде от Китай, от Италия, от Германия. В момента светът наистина изпитва трудности, когато става дума за свободното движение на хора и товари. Да, успяваме да докараме техника, но не и да я оживим, да я инсталираме, защото ги няма хората, които трябва да го направят. А и те гледат своето здраве, както и ние се грижим за нашето. Точно по тези причини не можем да правим всичко така, както сме го планирали. И някои от сроковете се удължават, но това си е форсмажорна ситуация.
Източник: в. „100 Вести“ | 15.05.2020 | Стефка Бурмова