Специалност "Автомобилна мехатроника" (АМ)

АВТОМОБИЛНА МЕХАТРОНИКА - АМ

Специалност: АВТОМОБИЛНА МЕХАТРОНИКА - АМ

Образователно-квалификационнa степен: ПРОФЕСИОНАЛЕН  БАКАЛАВЪР

Форма на обучение: РЕДОВНА

Водеща катедра: МАШИНОСТРОЕНЕ, КОМПЮТЪРНИ СИСТЕМИ И ЕЛЕКТРОТЕХНИКА

Период на обучение: TРИ ГОДИНИ 

Професионална квалификация: ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР ПО АВТОМОБИЛНА МЕХАТРОНИКА


АНОТАЦИЯ НА СПЕЦИАЛНОСТТА:

Специалност „Автомобилна мехатроника" е съобразена със световните тенденции в развитието на най - перспективните и иновативни области на инженерните науки, съчетавайки методите на техническата механика, електротехника, електрониката и информационните компютърни технологии.

am1Автомобилна мехатроника е интердисциплинарна специалност, която включва следните компоненти: механични системи (механизми, устройства, възли, сглобени единици), електрически и електронни системи (електромеханични устройства, изпълнителни механизми, сензори, микроелектроника) и информационни системи (микрокомпютьрна техника и специализиран софтуер).

Специалността дава достатъчна фундаментална, общогехническа и специализираща подготовка, знания и компетентност, необходими при осъществяването на професионалната реализация с подходяща професионална гъвкавост и адаптивност.

Завършилите специалност „Автомобилна мехатроника" с образователно- квалификационна степен „професионален бакалавър" са подготвени за прилагането на научни и приложни постижения в проектирането, внедряването, производството и използването на мехатронни компоненти и системи в съвременното автомобилостроене.

 

ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И КОМПЕТЕНТНОСТИ

А. Знания

Основни теоретични знания и конкретни практически умения в областта на механиката, електротехниката, електрониката, електромеханичните устройства, хидравликата и пневматиката, сензорната техника, информационните технологии и програмиране.

Знания за основните принципи, структурата и класификацията на автомобилните системи за управление, моделите дизелови и бензинови двигатели като обект на управление, електрооборудването, електрическите, електронните и мехатронните системи на автомобила.

am2

Познания за конструкцията, характеристиките и алгоритмите на действие на мехатронните компоненти в автомобила, при различните им режими на работа.

Знания за технологиите, оборудването и автоматизацията, използвани в съвременната мехатроника.                                                                                                                

Знания за извършване на диагностика и контрол на механизмите и системите на автомобила.

Анализ, критично възприемане и разбиране на принципи и процеси в областта на автомобилната мехатроника, свързани с проектирането, конструирането, производството, експлоатацията и ремонта на мехатронни автомобилни компоненти и системи.

Б. Умения

Умения за проектиране, производство, монтиране и ремонтиране на мехатронни компоненти и системи в автомобили и други транспортни средства.

Умения за извършване на диагностика и контрол на механизмите и системите на автомобила.

Умения за извършване на изпитания и провеждане на регулировка на основни агрегати и системи на автомобила.

Решаване на задачи чрез прилагане на съвременни методи и средства в областта на компютърното разработване, проектиране и производство на мехатронни компоненти, технологични процеси и организация за тяхното производство.

Организация и управление на фирми в областта на производството на мехатронни компоненти, възли и системи за автомобилната мехатроника.

Организация, планиране и управление на сервизно-ремонтна дейност на автомобилна и мехатронна техника.

ОБЛАСТИ НА РЕАЛИЗАЦИЯ

Завършилите специалност „Автомобилна мехатроника” с образователно- квалификационна степен „професионален бакалавър"’ могат да извършват конструктивно- технологична, производствена, експлоатационна, контролно-техническа, диагностично- ремонтна, управленска, организационна и други специализирани дейности, свързани с функционирането и управлението на фирми от машиностроенето.

Те имат възможност да продължат обучението си в следваща образователно- квалификационна степен и да участват в различни форми на продължаващо обучение.

Ръководител катедра:

доц. д-р инж. Цанко Владимиров Караджов

кабинет: 2409

тел. 066827532; 066827352

karadjov@tugab.bg

Технически сътрудник/организатор:

инж. Антоанета Величкова Дикова

кабинет: 1401

тел.: 0879946697

e-mail: a.dikova@tugab.bg