ДИГИТАЛНА АДМИНИСТРАЦИЯ - ДА
Специалност: ДИГИТАЛНА АДМИНИСТРАЦИЯ - ДА
Образователно-квалификационна степен: БАКАЛАВЪР
Форма на обучение: РЕДОВНА
Учебен план: РЕДОВНО ОБУЧЕНИЕ
Водеща катедра: СОЦИАЛНИ И СТОПАНСКИ НАУКИ
Период на обучение: ЧЕТИРИ ГОДИНИ
Професионална квалификация: ИНЖЕНЕР ПО ДИГИТАЛНА АДМИНИСТРАЦИЯ
Специалност „Дигитална администрация” отговаря на съвременната концептуална платформа за развитие на информационното общество, като съчетава изучването на информационни и комуникационни технологии и дигитализацията в сферата на публичната администрация.
Нейната цел е да задоволи потребностите на обществото от висококвалифицирани кадри, реализиращи управленска, проектантска и консултантска дейност в публични, неправителствени и бизнес организации, като се подготвят висококвалифицирани специалисти с компетенции в областта на изграждането, внедряването, администрирането и работата със системи за прогнозиране, анализ, обработка и визуализация на данни от бизнес и технологични процеси, въвеждането на електронни услуги, платформи и облачни технологии в администрацията на публични и частни организации. Предпоставка за това е променящата се среда, която изисква необходимост от използване на данни за вземане на оптимални решения, прилагане на модели за прогнозиране и автоматизация на административните процеси.
Специалистът по „Дигитална администрация” се подготвя за работа, като изпълнител, експерт и ръководител на отдели и дирекции в различните функционални области на администрацията. Той притежава способност да управлява и контролира екипи и ресурси; да създава, използва и поддържа система за управление на бази от данни; да събира, обработва и използва информация; да създава и управлява модерни онлайн публични услуги.
Студентите от специалност „Дигитална администрация“ придобиват знания и умения за анализ, проектиране, внедряване и поддържане на информационните и комуникационните технологии и системи в областта на електронното управление; за разработване и използване на информационни и комуникационни технологии и системи за решаване на бизнес задачи в големи и средни фирми; за дефиниране на проблемите, анализ на алтернативите и създаване на подходи, методи, техники, софтуерни средства за изграждане, внедряване и управление на информационни системи за публичната администрация.
Студентите получават добра фундаментална подготовка, съчетана със задълбочено профилиране в конкретното направление. То включва изучаване на дисциплини в областта на инженерните и обществени науки, езиково обучение, висока компютърна компетентност, целенасочена специализирана подготовка и практическо обучение. Специализираната подготовка е базирана на избираеми и факултативни дисциплини, чрез които студентите имат възможност да задълбочат своите знания.
Обучението се извършва по съвременна методика, в интерактивни форми, с използване на мултимедии, симулации и др. В семинарните занятия се решават практически казуси и ситуации. Провеждат се практически занятия в институции с установена дигитална среда на административно обслужване.
Срокът на обучение по специалност „Дигитална администрация” в образователно-квалификационната степен „Бакалавър“ е 4 учебни години. Обучението се осъществява в редовна или задочна форма.
Завършилите специалността „Дигитална администрация“ придобиват квалификация „Инженер по дигитална администрация“ и са пълноценно подготвени да се реализират в следните области:
- Администриране и работа с информационни системи за анализ на данни, планиране, изпълнение и контрол на бизнес процесите във фирмите и предприятията;
- Изграждане и внедряване на дигитални интегрирани системи за единно управление на бизнеса;
- Управление и обслужване на портали и системи за електронни услуги и работа с цифрови подписи и сертификати в сферата на банковото дело, индустрията, държавната и бизнес администрация;
- Внедряване и контрол на системи за електронна комерсиална дейност (електронна търговия);
- Специалистите, завършили специалността „Дигитална администрация” могат да заемат ръководни и експертни длъжности в органите и звената на държавното управление; в организации и структури на юридически лица с нестопанска цел; документалисти и архивисти.
Ръководител катедра:
доц. д-р Емил Методиев Инджов
кабинет: 1232
тел.: 066 827 587
e-mail: indzhov@tugab.bg
Технически сътрудник/организатор:
инж. Румяна Ганчева Пенчева
кабинет 1235, 1418
тел. 066 827 545, 066 827 359
e-mail: rpencheva@tugab.bg