1. Алгебра
Цели и дробни рационални изрази – действия с тях. Формули за съкратено умножение.
Квадратен корен. Корен n-ти. Коренуване на произведение, частно, степен и корен. Основни свойства на корените.
Абсолютна стойност (модул), решаване на уравнения и неравенства, съдържащи абсолютна стойност.
Уравнения – корен на уравнение, еквивалентност на уравнения, основни теореми за еквивалентност. Уравнения от първа степен с едно неизвестно – решаване и изследване на решенията.
Квадратен тричлен, квадратна функция. Квадратно уравнение – решаване и изследване на решенията. Формули на Виет – приложение.
Разлагане на квадратен тричлен на множители от първа степен. Графика на квадратна функция и използването є при определяне знака на квадратния тричлен. Уравнения от по-висока степен, приводими към квадратни уравнения. Ирационални уравнения с едно неизвестно.
Степен с рационален показател – определение, свойства. Функцията . Показателна функция – свойства, графика. Показателни уравнения.
Логаритъм – определение и свойства, основни правила за логаритмуване. Формула за преминаване от една логаритмична основа към друга. Логаритмична функция – свойства и графика. Логаритмични уравнения.
Системи уравнения от първа степен с две неизвестни – геометрична интерпретация на решенията. Системи уравнения от първа степен с три неизвестни. Системи уравнения от втора степен с две неизвестни – основни методи за решаване. Решаване на уравнения и системи уравнения, съдържащи параметри, изследване на решенията.
Неравенства – решение на неравенството, еквивалентност на неравенства, основни теореми за еквивалентност. Неравенства от първа степен с едно неизвестно – решаване и изследване на решенията. Геометрично представяне на решенията върху числовата ос. Квадратни неравенства – решаване и изследване на решенията. Геометрично представяне на решенията върху числовата ос. Неравенства от по-висока степен – решаване чрез метода на интервалите. Използване свойствата на функциите: за решаване на основни видове ирационални, показателни и логаритмични неравенства, неравенства, съдържащи абсолютна стойност. Системи неравенства от първа и втора степен с едно неизвестно.
Числови редици. Аритметична и геометрична прогресия – свойства. Формули за сумата на първите n члена.
Безкрайни числови редици. Сходимост, граница на сходяща числова редица. Сума от членовете на безкрайна геометрична прогресия с |q|<1.
Функция. Граница на функция. Теореми за граници на функции. Граница на при . Непрекъснатост на функция.
Производна на функция, геометричен и механичен смисъл на понятието производна. Производна на сбор, произведение, частно и степен на функции. Производни на тригонометрични функции. Производна на функция от функция. Формули за диференциране. Втора производна на функция, ускорение.
Признаци за растене и намаляване на функция. Локален максимум и локален минимум на функция – определения, необходими и достатъчни условия за локален екстремум. Четна функция, нечетна функция и периодична функция.
Изследване на линейна, квадратна, кубична, биквадратна и дробнолинейна функция. Най-голяма и най-малка стойност на функция. Практически задачи за намиране на най-големи и най-малки стойности на функции.
2. Планиметрия, стереометрия и тригонометрия
Еднаквост. Признаци за еднаквост на триъгълници. Успоредни прави. Успоредник – видове успоредници, свойства. Окръжност и ъгъл. Централен, вписан и периферен ъгъл – свойства. Допирателна към окръжност – свойства. Триъгълник – свойства. Забележителни точки в триъгълника: център на описана окръжност, център на вписана окръжност, медицентър, ортоцентър. Вписан в окръжност и описан около окръжност четириъгълник – свойства. Средна отсечка на триъгълник и на трапец. Лице на триъгълник, успоредник и трапец. Лице на многоъгълник.
Хомотетия, пропорционални отсечки. Теорема на Талес. Свойства на вътрешната и външната ъглополовяща на триъгълника.
Подобност. Признаци за подобност на триъгълници. Свойства на секущите на окръжност, които минават през точка, нележаща на нея. Връзка между лицата на подобните многоъгълници.
Метрични зависимости в правоъгълен триъгълник. Алгебричен метод за решаване на построителни задачи в планиметрията. Дължина на окръжност, лице на кръг и частите му.
Взаимно положение на две прави, на права и равнина и на две равнини в пространството. Ъгъл, определен от две кръстосани прави. Ъгъл, определен от права и равнина. Перпендикулярност на права и равнина. Условие за перпендикулярност на права и равнина. Линеен ъгъл на двустенен ъгъл. Перпендикулярни равнини. Успоредно и ортогонално проектиране. Теорема за трите перпендикуляра. Перпендикуляр и наклонена към една равнина.
Призма, паралелепипед, пирамида, пресечена пирамида – свойства. Формули за лицата на повърхнините и обемите им. Свойство на успоредното сечение на пирамидата. Сечение на призма или пирамида с равнина.
Цилиндър, конус, пресечен конус и сфера. Формули за лицата на повърхнините и обемите им.
Тригонометрични функции: синус, косинус, тангенс, котангенс. Основни тригонометрични тъждества. Изразяване на всяка от тригонометричните функции чрез останалите. Тригонометрични зависимости в правоъгълния триъгълник. Решаване на правоъгълен триъгълник. Тригонометрични функции на сбор и разлика на два ъгъла. Изразяване тригонометричните функции на даден ъгъл чрез тригонометричните функции на половината на този ъгъл и обратно. Представяне на сбор от синусови и косинусови стойности в произведение и обратно. Косинусова теорема. Синусова теорема. Решаване на произволен триъгълник, основни формули за лице на триъгълник, четириъгълник и правилен многоъгълник.
Тригонометрични уравнения, използване свойствата на функциите синус, косинус, тангенс и котангенс за решаване на основни тригонометрични неравенства.
Вектори в равнината и пространството. Събиране и изваждане на вектори и умножение на вектор с число. Скаларно произведение на два вектора.