В Технически университет - Габрово се обучават студенти за придобиване на образователно-квалификацианна степен (ОКС) „професионален бакалавър ”, „бакалавър” и „магистър”, и за образователна и научна степен „доктор”.
Обучението в ОКС „професионален бакалавър“ се осъществява в редовна форма на обучение, в ОКС „бакалавър” - в редовна и задочна форма на обучение, а в ОКС „магистър“ – в редовна, задочна и дистанционна форма на обучение. Обучението е по държавен план-прием или платена форма и завършва с държавен изпит или защита на дипломна работа.
Срокът на обучение за ОКС „професионален бакалавър по ….” е три години (шест семестъра), за ОКС “бакалавър” е четири години (осем семестъра), а за ОКС “магистър” – 1 година (два семестъра) (за завършили бакалавърска степен по същата специалност) и до 2,5 години (пет семестъра) (за завършили бакалавърска степен по друга специалност или завършилите ОКС „професионален бакалавър”). Срокът на обучение за получаване на образователна и научна степен “доктор” след завършване на ОКС “магистър” е три години.
Всяка учебна година включва два семестъра.
Продължителността на един семестър за студентите от редовна форма на обучение, ОКС „бакалавър”, е 15 седмици (от 1-ви до 7-ми семестър), и 8 седмици (в 8-ми семестър). Продължителността на един семестър за студентите от задочна форма на обучение, ОКС „бакалавър”, е 18 дни.
Учебните занятия са с продължителност 45 минути за един учебен час и са групирани по два или три часа на занятие. Занятията в учебните планове са разпределени в лекции, семинарни и лабораторни упражнения.
Семинарните упражнения се водят по групи, а лабораторните упражнения са организирани по подгрупи.
Занятията на студентите се водят по учебен план за всяка специалност, по учебна програма за всяка дисциплина и по учебен разпис за всеки семестър. Обучението по учебен план предвижда придобиването на 60 кредита за учебна година и 240 кредита за пълния курс на обучение в ОКС „бакалавър”. Кредитите са цифрово изражение на студентската заетост – аудиторна и извънаудиторна, която е необходима за усвояване на определени знания и умения по съответната учебна дисциплина. Учебните планове на всички специалности от ОКС „бакалавър” и ОКС „магистър” са разработени в хартиен и електронен вид и се намират във факултетните канцеларии, профилиращите катедри и на сайта на ТУ-Габрово в рубриката ECTK-пакет.
Практическото обучение на студентите в четиригодишния курс на обучение включва:
- Учебна практика – І сем. -30 ч.
- Учебна практика – ІІ сем. – 30 ч.
- Производствена практика І / Практика І – ІV сем. – 120 ч.
- Производствена практика ІІ / Практика ІІ – VІ сем. – 120 ч.
- Преддипломна практика – VІІІ сем. – 60 ч.
Обучението по инженерните специалности завършва с дипломна работа. Студентите, завършващи обучението си по специалности от областта на икономическите, социалните и стопанските науки, се дипломират с държавен изпит.
Защитата на дипломната работа и държавния изпит се провеждат пред Държавна изпитна комисия. Всяка дипломна работа предварително се рецензира.
Формите за проверка и оценка на знанията и уменията на студентите се определят от учебните програми. Основната форма за оценяване на знанията е писмен изпит. При оформяне на окончателната оценка се отчитат и резултатите от различните форми на извънаудиторна работа на студентите през семестъра (домашни и контролни работи, тестове, защита на протоколи и т.н.).
Броят на дисциплините, завършващи с текуща оценка и с полагане на изпит за един семестър, е до 6.
Изпитите се провеждат в редовни, поправителни и ликвидационни сесии, определени в графика на учебния процес. Изпитните сесии за редовните студенти са с продължителност 4 седмици, поправителната сесия – 1 седмица и ликвидационната сесия е с продължителност 1 седмица.
Изпитната сесия на задочните студенти през зимен семестър е от 20-то до 30-то число на месеците октомври и ноември и от 10-то до 20-то число на месец декември, а през летен семестър - от 20-то до 30-то число на месеците март и април и от 10-то до 20-то число на месеците май и юни.
На всяка учебна дисциплина от учебния план съответстват кредити, които се получават от участие в аудиторна и извънаудиторна заетост на студентите.
Системата за оценяване в ТУ-Габрово е шестобална и съответства на следната скала по Европейската система за натрупване и трансфер на кредити:
Вид оценка |
ЕСТS скала |
|
Отличен 6 |
A (6,00 – 5,50) |
|
Много добър 5 |
В (5,49 – 4,50) |
|
Добър 4 |
С (4,49 – 3,50) |
|
Среден 3 |
D(3,49-3,25) |
E (3,24-2,50) |
Слаб 2 |
FX (2,50 – ,00) |
F – не се присъжда |
Приложението на системата за натрупване и трансфер на кредити осигурява възможност за студентска мобилност в други университети от страната и чужбина за обучение или практика.
От 2010 г. ТУ-Габрово издава на завършващите студенти Европейско дипломно приложение.