Изпитът за проверка на общотехническата подготовка е съобразен със знанията, уменията, опита и професионалната нагласа, които се придобиват при обучението в професионалните училища и гимназии. Чрез проверка по изучаването от всички технически специалности, независимо от спецификата на специалната им подготовка, се проверява нагласата на кандидатите за изучаване на инженерни специалности.
Изпитът включва решаване на тестови задачи със следния примерен характер:
- посочване на пълния и точен отговор на въпрос измежду няколко възможности;
- посочване на правилното изображение на детайл или група детайли измежду няколко възможности или допълване на липсващите елементи.
Тестовите задачи се съставят на база на изучавания материал в професионалните училища и гимназии. Поверяват се основни понятия и дефиниции, знания или умения в следните основни области:
I. Техническа механика(на равнището на изискванията за немашинно-техническите специалности):
Основни понятия и аксиоми на статиката. Сила и системи от сили. Връзки, опори и опорни реакции. Основни понятия и хипотези в съпротивлението на материалите. Опън, натиск. Срязване. Огъване на прави греди. Усукване. Общи сведения за машинните елементи. Машинни елементи за образуване на съединения (разглобяеми, неразглобяеми). Оси, валове, лагери, съединения. Предавки (зъбни, червячни, ремъчни, верижни).
II. Електротехника и електроника(на равнището на изискванията за неелектротехническите специалности):
Производство, пренасяне, разпределение и използване на електрическата енергия. Основни величини и закони в електротехниката. Електромагнетизъм. Действия на електрическия ток. Електрически вериги. Електронни елементи. Електронни устройства. Електрически материали. Електрически машини и апарати. Електрозадвижване. Електрически измервания. Електробезопасност.
ІІІ. Техническо чертане(на равнището на изискванията за немашинно-техническите специалности):
1. Графично оформяне на чертежите. Видове линии, формати и мащаби.
2. Видове проектиране. Правила за правоъгълно проектиране. Изгледи, сечения и разрези. Видове. Означаване и щриховане.
3. Изработване на чертеж на детайл. Основни изисквания към чертежите на детайлите. Правила за нанасяне на размери върху чертежите. Точност на размерите. Нанасяне на грапавостта на повърхнините.
4. Изобразяване и оразмеряване на резби. Резбови изделия и съединения. Изобразяване на резбови (болтови, шпилкови и винтови) съединения.
5. Изобразяване и означаване на разглобяеми (щифтови, шпонкови, шлицеви) и неразглобяеми (нитови, заваръчни, лепени, споени) съединения. Изобразяване на пружини и зъбни предавки.
6. Документиране на сглобени единици. Видове чертежи на сглобени единици и оформяне. Изобразяване и оразмеряване на гладки цилиндрични съединения. Видове сглобки и означаване в чертежите. Разчитане и детайлиране. Правила за съставяне и изготвяне на списък на съставните части (спецификация).
ІV. Информатика.
Компютърна конфигурация. Програмно осигуряване. Операционни системи. Алгоритми, файлове.
Всеки верен отговор на въпрос се оценява с точка, а общо постигнатите точки ще бъдат превърнати в оценки по шестобалната система.
Трудността на поставените въпроси е съобразена с нивото и обхвата на изучаваното във всички професионални училища и гимназии, без да се предполага специализирано изучаване или задълбочаване.
При подготовката си кандидат-студентите могат да ползват преди всичко учебната литература, по която са се обучавали в средното училище.
Продължителността на изпита е 4 часа.
ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА
- Техническа механика за 10. клас, Просвета ISBN: 9540114616
- Димчев Г., Х. Христов, Техническа механика, Матком, 2004, ISBN: 954993019Х
- Панайотов П., Техническа механика с машинни елементи, Нови знания, 2006, ISBN 9789549315769
- Кисьов И., Техническа механика, Техника, 2007, ISBN: 9540304954
5. Бечева М., И. Златанов, Електротехника и електроника, София, Матком, 2003.
- Панайотова П., В. Панайотов, Електрически измервания, София, Матком, 2003.
7. Илиев И., Справочник по електротехника, София, Техника, 1992.
- Петкова М., Техническо чертане, Тетрадка записки – І част, 9 клас, ISBN 954-9315-10-X, Изд. „Нови Знания”, София, 2004, 127 с.
- Петкова М., Техническо чертане, Тетрадка записки – ІІ част, 10 клас, ISBN 954-9315-11-8, Изд. „Нови Знания”, София, 2004, 103 с.
- Рашков А., М. Джинева, Машинно и електротехническо чертане. Учебник за техникумите и СПТУ по електротехника, ISBN 954-03-0542-X, Изд. „Техника”, София, 1999, 160 с.
- Сандалски Б., Е. Златанова, В. Георгиева, Техническо чертане. Учебно помагало за задължителна професионална подготовка в професионалните училища и гимназии, 9 и 10 клас, ISBN 954-334-006-4, Изд. „СОФТРЕЙД”, София, 2005, 251 с.