Специалност: СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ
Образователно-квалификационнa степен: БАКАЛАВЪР
Форма на обучение: РЕДОВНА и ЗАДОЧНА
Водеща катедра: СОЦИАЛНИ И СТОПАНСКИ НАУКИ
Период на обучение: ЧЕТИРИ ГОДИНИ
Професионална квалификация: БАКАЛАВЪР ПО СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ
Специалност „Социални дейности” отговоря на потребностите на обществото от компетентни специалисти, способни да прилагат интегрирани знания и умения, съответстващи на етичните принципи и ценности на социалната работа. В процеса на обучението по специалността студентите придобиват:
- широкопрофилни знания, свързани с динамиката на социалните процеси и влиянието им върху социалния статус на индивида, групата и общността;
- лични и професионални компетентности, гарантиращи бъдещата им професионална реализация - самостоятелност и отговорност, компетентности за учене, комуникативни и социални компетентности;
- практически умения за решаването на сложни задачи в областта на определянето, формулирането и анализирането на социалните проблеми; изготвянето на обективна и професионално обоснована оценка на потребностите, степента на риск и потенциал на уязвимите общности, с анализиране на негативни социални процеси и явления;
- умения, свързани с изграждане на логическо мислене, новаторство и творчески подход при решаване на нестандартни казуси.
Практическите обучения, които се провеждат в реална среда със сътрудничеството на социалните институции, предоставят възможност за правилно професионално ориентиране, съобразно възникналия интерес за работа с конкретна рискова група – деца или възрастни. В хода на обучението се прилагат и добри практики на висши училища в Европа и България.
Завършилите специалносттапридобиват професионална квалификация „Бакалавър по социални дейности” и могат да се реализират в:
-
Агенция за социално подпомагане и териториалните и поделения;
-
Държавна агенция за закрила на детето;
-
Агенция за хора с увреждания;
-
Отдели и административни структури по социални дейности на областно и общинско равнище;
-
Общински комисии за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни;
-
Специализирани институции за предоставяне на социални услуги;
-
Центрове, звена и други структури, предоставящи социални услуги в общността;
-
Ресоциализационни, консултативни и корекционни центрове за деца;
-
Пробационни служби за младежи с девиантно поведение;
-
Неправителствени организации, осъществяващи социални дейности;
-
Държавни, общински и/или неправителствени организации в качеството им на доставчици на социални услуги;
-
Екипи за управление на проекти в сферата на социалните дейности и услуги, финансирани от европейските структурни и инвестиционни фондове.
След придобитата степен „бакалавър”, завършилите специалността имат възможност да продължат обучението си в магистърските специалности „Социални дейности” и „Социална работа и Европейски политики” (дистанционно обучение).
![]() |
![]() |